İ.V.Stalin deyir: "Casus və ya xain tutulanda camaatın hiddəti həddi-hüdud bilmir və edam tələb edirlər. Oğru hamının gözü qarşısında, dövlət əmlakını oğurlayanda ətrafdakı camaat xoş niyyətli gülüşlə və çiyninə vurmaqla məhdudlaşır. Bu arada aydın olur ki, ictimai əmlakı oğurlayan, milli iqtisadiyyatın mənafeyinə xələl gətirən oğru casusla, satqınla eynidir, hətta ondan da pisdir".
Bu gün diqqətə layiq olan oğrunun özü deyil, ətrafdakıların oğrunu bildiyi üçün onunla nəinki döyüşməməsi, əksinə, əlini onun çiyninə vurmaqla, çevikliyinə görə tərifləməkdən çəkinməməsi, nəticədə oğrunun camaatın gözündə bir növ qəhrəmana çevrilməsidir. Bax, ən təhlükəlisi də budur.
Kapitalizm fırıldaqçılar, oğrular və azğınlar sistemidir. SSRİ-nin süqutundan sonra sovet sənaye və kənd təsərrüfatı müəssisələrinin yeni zərb edilmiş sahibləri, saxtakarlıq və oğru yollarla xalqın əmlakını ələ keçirmiş şəxslər indi cinayət xəbərlərində və cinayət işlərində müntəzəm fiqurlara çevrilirlər. Sovet dövründə onların bir çoxuna məsuliyyətli vəzifə etibar edilmirdi və onlarla masa arxasında oturmadılar.
1991-ci ildən sonra cinayət məcəlləsinin və xüsusilə hüquq-mühafizə praktikasının liberallaşdırılması baş verdi. Qanunun burjuaziyanın mənafeyinə uyğun bu qədər yumşaldılmasının acı nəticələri hər kəsə məlumdur. Burjua məhkəmələri biznesdən gələn korrupsiya hücumlarına qarşı son dərəcə həssasdırlar.
Korrupsiya postsovet ölkələrini bürüyüb, sovet dövründə belə miqyasda oğurluq və rüşvətxorlug heç kimin xəyalına belə gəlməzdi. Dövlət qulluqçuları ölkədə cinayətə ən çox meylli kateqoriyalardan birinə çevrilib. Dövlət qulluğuna bir çox məmurlar xalqa və ölkəyə xidmət kimi baxmır, ondan şəxsi eqoist maraqlarını təmin etmək üçün gəlirli vasitə kimi istifadə edirlər. Orta və yüksək rütbəli məmurlar ayrı-ayrı klanların, sənaye və maliyyə qruplarının maraqlarının lobbiçiləridir.
Birjalar, iş adamları adlı möhtəkilər tərəfindən icad edilən fyuçerslər, S&P 500 fond indeksləri, Dou Djons, MSCI Emerging Markets, FTSE və s. çoxsaylı maliyyə terminləri böhran zamanı başqalarının əmlakını zəbt etmək, insanları çaşdırmaq məqsədilə icad edilib. Sonra da adi səhmlər, səsvermə hüququ olan səhmlər, paylar, vahidlər və s.. Bunlar fırıldaqçıların öz çirkin məqsədlərinə çatmaq üçün insanları çaşdırmaq, təsir etmək, manipulyasiya etmək üçün elementar üsullarıdır. Bunlar mənəviyyatsız oğrulardır!
Qlobal elitanın tətbiq etdiyi maliyyə üsulları bütün dünyada kapitalistləri eyni qlobal elitanın sədaları altında rəqs etməyə məcbur edir. Regional kapitalistlər nə qədər müstəqil olmağa çalışsalar da, onlar qlobal kapitalist piramidasının yalnız ən aşağı səviyyələridir ki, onların başında transmilli korporasiyalar dayanır. Və təbii olaraq, yuxarı piramidanın aşağı səviyyələrindən şirələri pompalayır. Və istəsə, kimisə uda bilər.
Fırıldaqçılar bütün dünyaya ABŞ dollarını tətbiq ediblər. ABŞ Federal Ehtiyat Sistemi tərəfindən qeyri-müəyyən müddətə çap edilmiş su nişanı və təhlükəsizlik nişanı ilə də olsa, sadəcə bir kağız parçasının iqtisadi və ticarət kommunikasiyasının əsas ölçüsü olması və qiymətli metallara bərabər olması başa düşülən deyil. Bu, Amerika hərbi maşınının gücü ilə dəstəklənən böyük bir fırıldaq, nəhəng bir saxtakarlıqdır.
Tarix Stalinin sözlərini təsdiq etdi və bu o deməkdir ki, yeni inqilabdan sonra ən həlledici döyüş oğrulara qarşı olmalıdır - axı onlar bu gün ümumi əmlakı nə qədər zərərsiz və xırdacasına oğurlasalar da, sabahın əksinqilabçılarıdır.
Başa düşürəm ki, mən yeni heç nə kəşf etmirəm, bunların hamısı məlumdur. Sadəcə olaraq, bir daha oxucunun diqqətini kapitalist dünyası tərəfdarlarının kriminal aləmin nümayəndələrinin metodlarına bənzəyən, ancaq bir qədər fərqli səviyyədə olan üsullarına cəlb etmək istəyirəm.